İyi yemek pişiren kişiler bunun tereyağı , sıvı yağ , yumurta sarısı ve kremakullanılmadan yapılabildiğini bilir. Bu tür katkılar yemeğin doğal tat vekokusunu maskeler ve ayrıca yemeklerin kalori yükünü gereksiz yere arttırır.Aşağıda yemeğin tadını bozmadan hafif yemek pişirme yöntemleri özetlenmiştir.
Sebzeler :
Taze sebze pişirmenin en iyiyöntemi buharda pişirmedir (benmari yöntemi). Aşırı derecede haşlanan sebzeleryumuşar ve rengini değiştirir. Sebzenin tat , renk , dirilik ve vitaminibuharda pişirme sayesinde korunabilir. Bu yöntemlerde kapalı bir tencere içindesu kaynatılır ve sebzeler su düzeyinin üstünde kalan bir sepete yerleştirilir.Sebzelerin suyun içinde girmemesine özen gösterilmelidir. Su kaynadıktan sonraateş kısılır ve genellikle bundan birkaç dakika sonra sebzeler pişmiş olur.Ancak kullanılan sebzenin çeşidine göre pişme süresi uzayabilir. Örneğin ,ıspanak 2 – 3 , karnabahar 8 – 10 dakikada pişer. Sebzeler kısa sürede ve azsuda da pişirebilir. Arzu ediliyorsa günlük yağ ölçüsü pişen sebzenin üstünekonabilir. Bir diğer pişirme yöntemi de kızartmadır. Ateşte ısıtılan tavaya 2tatlı kaşığı bitkisel yağ (2 porsiyon yağ grubu) konur ve sebzeler tavayayerleştirilerek pişirilir. Sebzeler pişerken son 1 – 2 dakikada soya sosu eklenebilir.
Patates :
Patatesinkızartılarak yenmesi aşırı miktarda yağın da vücuda girmesinde neden olur. Buduruma neden olmamak için dondurulmuş patates dilimleri fırında pişirilebilir.Tabağın dibine çok az yağ sürülebilir.
Tavuk :
Tavuk eti düşük yağ ve kalorimiktarları ile diyet için ideal bir yemektir. Pişirme için yağda kızartma hariçherhangi bir yöntem de kullanılabilir. Pişirmeden önce tavuğun derisisıyrılmalıdır.
Balık :
Balık , kızartma haricinde heryöntemle pişirilebilir. Balığın pişerken kuruyup sertleşmesini önlemek içinbalık eti kalın parçalar haninde bırakılmalı , limon suyu veya domates sosueklenmelidir. Ayrıca , pişirme için kullanılan tava be benzerlerinin yüzeyineyağ sürülerek , balığın yapışması önlenir. Balık benmari yöntemiyle 5 – 10dakikada pişirilebilir. Ayrıca tütsü yöntemi de kullanılabilir. Kapalı birkabın tabanına meşe talaşı konur ve bunun üzerindeki ızgaraya balıkyerleştirilerek pişirilir. Fırında balık pişirme uzun zaman alır ve bu süreiçinde balığın kuruması söz konusudur. Soğan ve domates sosu kullanılarakkuruma önlenir. Kısıtlı diyet sonrasındaki bir serbest gününüzde yüksek kalorili gıda hakkınızıkullanarak tava balık yiyebilmeniz söz konusudur. Yine de kızartma yöntemi ilebalık pişirmeyi çok seyrek seçmenizi öneririz.
Et :
Et , balık ve tavuğa göre daha yağlı , dolayısıyla yüksek kalorilidir. En yağsız et satınalınmalı ve pişirmeden önce etin yağı sıyrılmalıdır. Yağsız tava , ızgara vehaşlama yöntemlerinden herhangi biri kullanılabilir. Pişirme sırasında yağeklemek gerekmez çünkü etin kendi yağı bu işi görür.
Yumurta :
Yumurta yağ eklenmeden pişirilmelidir. Haşlayarak veya yağsız tavada pişirilebilir. Haftada en çok bir yumurta yenebilir.

Yemek yaparken kullandığınız malzeme kadar pişirme yönteminiz de çok önemlidir. Hatta yemeğin lezzeti onu nasıl pişirdiğinize göre değişir. Bazı yemekler güveçte daha lezzetli olurken bazılarını fırında yapmanız önerilir. Sizler için yemek pişirme yöntemlerini araştırıp, püf noktalarını inceledik. Mutfakta ustalaşmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin…

Buharda pişirmek
Buharda pişirme yöntemiyle balık ve sebzelerdeki vitamin ve mineraller kaybolmaz. Besinlerinizi kaynar suyu dolu bir tencerede, suya değmeyecek şeklide yerleştirilen bir süzgeçin üstünde buharda pişirebilirsiniz. Su kaynadığında tencerenin kapağını kapatın ki dışarı buhar kaçırmasın. Bu yöntemi kullanırken suyun içine pişme sırasında baharat katarsanız, yemekleriniz çok daha güzel kokar.
Ayrıca su açısından zengin olan sebzelerden havuç, ıspanak ya da et, balık türü besinler buğu sırasında biraz yağa batırılır ve hafif ateşte buğuda pişirilir. Böylece kendi sularıyla pişmiş olurlar. Ancak örneğin bezelye veya brüksel lahanası gibi sudan yoksun sebzelere, biraz et suyu veya sos katılabilir. Fırında pişirmek
Sufle, balık, kek, ekmek ve hamur işi türündeki her şey fırında yüksek ısıda pişirilirse daha iyi sonuç alınır. Pişirme ısısı malzemeye göre 150 ile 250 derece arasında değişir. Birçok fırında ısıyı özel olarak ayarlamak mümkün. Üst veya alt ısı gibi bir ayar yapılabildiği gibi, sıcak hava dolaşımını eşitlemek de mümkün.
Haşlamak
Sığır veya dana etinden yapılan yemeklerde ve değişik balık türlerinde haşlama yöntemi sıkça kullanılır. Besinleri haşlamak için önce bir tencereye su konur ve kaynatılır, ardından haşlanmak istenen et, balık veya sebze kaynar suya atılır ve ısı düşürülüp bir süre haşlanır. Eğer çok yüksek ateşte kaynar suda haşlanırsa, et sertleşir ve sebzeler dağılırlar.
Bu arada asıl önemlisi haşlama işleminden sonra tüm vitaminler suya karıştığı için haşlama suyu son derece lezzetli olur. İçine değişik baharatlar katılarak farklı çorbalar veya soslar hazırlanabilir.
Ayrıca birçok sebzeyi kısa bir büre haşlayarak derin dondurucuya koyabilirsiniz. Sebze ve meyveleri haşladıktan sonra soğuk suya batırıp çıkarın, böylece haşlamadan sonra ki pişme sürecini durdurarak daha sonra kullanılabilirsiniz.
Fırında kızartmak
Kırmızı veya beyaz eti en güzel ızgarada ya da bir tepsi içine koyarak fırında yüksek ısıda pişirebilirsiniz. Özellikle büyük et parçaları için bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Etin kuru olmaması için de önce hafifçe yağda kızartıp, daha sonra fırına verebilirsiniz. Ya da fırında daha iyi kızarması için üzerine biraz yağ sürebilirsiniz. Eğer hazırladığınız kızartmanın suyundan sos yapmak isterseniz üzerine biraz su veya et suyu eklemenizde yarar var.
Tavada kızartmak
Küçük parça etleri, balık veya patatesi tavada kızartabilirsiniz. Etin lezzetli olması için yağın iyice kızgın olduğundan emin olmalısınız. Kızgın yağ içine attığınız etin iç kısımlarının da pişmesi için ısıyı düşürüp biraz daha ocakta tutun. Sıvı yağ, margarin ve tereyağ gibi hemen yanmadığı için kızartmalarda kullanmak için çok uygundur.
Fritözde kızartmak
Birçok kişi fritözde kızartılmış çıtır çıtır patatese hayır diyemez. Patates, mayalanmış hamur, balık, tavuk veya kuşbaşı et 175 ile 180 derece ısıdaki yağda kızartılarak lezzetli yemekler yapılabilir. İyi sonuç elde etmek için yağın iyice kızmış olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ancak uygun yağ sıcaklığında besinin etrafında yağı emmesini engelleyen bir kabuk oluşur. Fritözün en önemli özelliği de kızartılan besinin dışının kıtır kıtır, içininse yumuşak olmasını sağlamasıdır. Eğer fritözünüz yoksa bunun yerine derin bir tencereyi de kızartmalar için kullanabilirsiniz. Yağın yeterince kızıp kızmadığını da tahta bir kaşık yardımıyla anlayabilirsiniz. Kaşığı ısınan yağ dolu tencereye batırın, eğer etrafında ufak baloncuklar oluşuyorsa yağ ısısı pişirmek için uygun demektir.
Ocakta pişirmek
Ocakta pişirme, pirinç, makarna, sebze, et veya meyvelerin su, süt, buhar gibi yeterli sıvıyla 100 derece gibi bir ısıda pişirilmesidir. Aslında ocakta pişirmek besinleri koruyucu bir yöntem değildir. Çünkü kaynama sırasında besinler vitamin değerlerini yitirirler. Bu nedenle özellikle çorba yaparken kullanılan sebzeleri vitamin ve minerallerii kaybetmemeleri için olabildiğince az pişirmekte yarar vardır. Eğer sebzeler etin yanında servis edilecekse kaynatarak değil de buharda pişirmek daha yararlıdır. Ancak sos hazırlarken tüm malzemeyi oldukça uzun kaynatmak ve koyulaştırmak iyi olur.
Ocakta ağır ateşte pişirmek Ocakta ağır ateşte en iyi tas kebabı ve sebze yahnisi pişirilir. Ancak bu yemekler fırında güveçte piştiğinde de çok lezzetli olurlar. Oldukça geniş bir tencereye kuşbaşı etler konur ve yağda hafifçe kavrulur. Ardınan istenen sebzeler eklenir ve üzerine et suyu ya da sadece su eklenir. Yemeği sakın hemen fokur fokur kaynatmayın. Hafif ateşte yavaş yavaş pişmelidir. Böylece daha lezzetli olur ve besin değerinden hiçbir şey kaybetmez. Bunu aynı zamanda düdüklü tencerede daha az bir sürede yapabilirsiniz ancak lezzeti kesinlikle aynı olmaz.
Neyi nerde pişirmeli?
Izgara
Izgara en güzel açık havada mangal üzerinde olur. Ancak fırınınızda eğer ızgara yapabilmenizi sağlayacak aparat varsa kolaylıkla et, balık, tavuk ya da sebzeleri pişirebilirsiniz. Biberlerin kabukları ızgarada piştikten sonra kolayca soyulur ve çok daha lezzetli olur. Aynı şekilde patlıcan, domates ve soğan da ızgarada ayrı bir lezzete kavuşur.
Fırında ağır ateşte pişirmek
Fırında ağır ateşte pişirme yöntemini daha çok büyük parça et veya lahana gibi iri sebzeler için kullanabilirsiniz. Bu biraz vakit alsa da sonunda yumuşak ve çok lezzetli olurlar. Önce et veya lahanayı kızgın yağda kızartıp ardından et suyu, kırmızı şarap veya sulandırılmış krema ekleyerek 180 ile 200 derece ısıdaki fırında 2–2,5 saat pişirebilirsiniz. Et ve sebzeleri pişirmek için tencere veya tepsi yerine güveç kullanılırsa daha lezzetli olur.
Fırında suda pişirmek
Tart veya yahninin yumuşak ve iyice pişmiş olması için ister fırında ister ocakta olsun, su içinde hafif ateşte pişirilmesi gerekir. Fırında pişirme yöntemi daha çok sebze yahnisi ya da börek gibi büyük porsiyonlar için geçerlidir. Tepsinin içine suyu koyup fırına atın ve kaynamasını bekleyin. Daha sonra içine yemek koyduğunuz kapları tepsinin içindeki kaynayan suya koyun. Düşük ısıda ya da kısık ateşte birkaç saat pişmesini bekleyin.
Düdüklü tencerede pişirmek
Düdüklü tencereler kullanım açısından oldukça yararlıdır. Haşlamak, buğulamak ve kaynatmak gibi çeşitli pişirme yöntemleri için rahatlıkla kullanılır. Üstelik tüm besinleri pişirmeniz de mümkün. Ayrıca düdüklü tencere sayesinde daha hızlı pişirebilir, böylece zamandan ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Hızlı piştiği için de besin değerinden pek bir şey kaybetmezler.
Sos hazırlamak
Soslar yemekleri hem görünüm hem de lezzet açısından zenginleştiriler. Bu yüzden de en basit bir yemek bile iyi yapılmış bir sosla daha lezzetli olur. Örneğin haşlanmış makarna domates sosu olmadan lezzetli olabilir mi? Veya kızartılmış et kendi suyuyla yapılan sosu olmadan aynı tadı verir mi? Ya da salatalar mayonez hardal karışımı soslar olmadan bu kadar iştah açar mı? Soslar iki şekilde yapılır; un ve kuvvetlendirici gıdalarla hazırlanan soslar ile kıvamını yumurta sarısı, krema ve tereyağından alan soslar. Mükemmel bir sos hazırlamak hiç kolay değildir. Katılan fazla un, kızartma için hazırlanan sosu bir bulamaca dönüştürebilir veya bir yumurta sosu aşırı pişerse çok koyu olabilir. Bu nedenle iyi bir sos hazırlamanın ne önemli kuralı tüm malzemeleri tam ve istenilen ölçüde kullanmaktır. Katılaştırmak Bu pişirme yöntemi sadece içinde yumurta olan besinler için geçerlidir. Katılaşma işlemi yumurtanın beyazının koyulaşıp katı olma sürecidir. Bu yöntem için uygun yemekler; sufle, haşlanmış yumurta, omlet ve yumurtalı tatlılardır. Yumurta beyazı 70 veya 80 derecede katılaştığından besinlerin hafif ateşte hazırlanması gerekir. Omleti de yapışmaması için teflon tavada yapmak daha uygundur.
Ön Haşlama
Ön haşlama, adı üzerinde bir pişirme işleminin ilk basamağını oluşturur. Buradaki başarı, bir sonraki aşamanın ön şartıdır. Ancak, mükemmellik aranan ve profesyonel bir incelik gerektiren işlerde geçerli olduğu için, ev mutfaklarında hemen hiç kullanılmaz. İşlemin yapılması iki değişik biçimde olur.
1. Ön haşlama yapılacak malzeme bol soğuk suyun içine konur. (Burada bol olmaktan kasıt, genellikle malzemenin hacminin 10 misli su kullanılmasıdır.) Su ağır ağır kaynatılır ve kısa bir süre kaynamaya bırakılır. Bu kısa kaynama süresinin hemen ardından malzeme kaptan alınır. Eğer ön haşlama yapılmış yiyecekler hemen kullanılmayacaksa, hiç bekletmeden süzülüp soğuk su dolu bir kaba aktarılır. Böylece pişme işlemi durdurulmuş olur. Bu teknik, kemikler ve özellikle tuzlu etler için kullanılır. Böylece kemiklerin gözenekleri açılır, kuvvetli ve istenmeyen ağır kokular yok edilir, kemik ve etteki fazla kan atılır ve nihayet tuzlanmış etlerdeki tuz tadı kabul edilebilir bir düzeye indirilir.
2. Ön haşlama yapılacak malzeme, kaynamakta olan hacminin 10 katı suyun içine konur. Malzemenin eklenmesi sonucu suyun ısısı düşer ve kaynama kesilir. Su tekrar kaynayıncaya kadar beklenir. Bir taşım kaynayınca içindeki malzeme kaptan alınır. Tıpkı birinci uygulamada olduğu gibi, eğer ön haşlama yapılmış yiyecekler hemen kullanılmayacaksa, hiç bekletmeden süzülüp soğuk su dolu bir kaba aktarılır. Böylece pişme işlemi durdurulmuş olur. Her iki durumda da, gerekiyorsa soğuk suda pişmesi durdurulmuş olan ön haşlaması yapılmış yiyecekler, bu işlem biter bitmez vakumlanarak dondurulabilir. İkinci uygulama genellikle sebzeler ve özellikle patates için kullanılır. Burada amaç, yüzeydeki gözeneklerin kapatılmasıdır. Böylece yiyeceğin içindeki besleyici özsuyunun dışarı akıp gitmesi önlenir. Ayrıca yiyecekler parlak ve iştah açıcı bir renk almış olurlar.
Ön haşlama tekniğinde genellikle kullanılan sıvı sudur. Ancak bazı balık, sebze ve özellikle patates kızartmalarında ön haşlama için sıvı yağ kullanılır. Ön haşlama sırasında et, tavuk, balık veya sebzelerde, haşlama esnasında kaynamaya başlayan suyun yüzeyinde biriken köpükler (kef), bir kevgir ile toplanarak haşlanan malzemenin ve haşlama suyunun berraklığını sağlamak için sürekli alınıp, atılmalıdır. Aşağıda ön haşlamanın çok önemli olduğu bir tarif bulacaksınız.
Gratine Etme
Gratine etme, mutfak teknikleri içinde en kolaylarından biridir. Fazla sayıda dikkat edilecek teknik nokta içermez. Dolayısıyla oldukça basittir. Buna karşılık yemeği pişirmek kadar, süslemeye de yarar. Gratine edilmiş yemekler, sunuldukları kaplar ve dış yüzeylerindeki hoş görüntü ile göz açısından da ayrı bir çekicilik yaratırlar.
Gratine etme, mutfakta özel bir teknik olarak kullanılmadan önce de mutlaka vardı. Fırında pişen yemeklerin kaba yakın olan yerlerinin ve üstlerinin bazen iyice renk aldığını ve nar gibi kızardığını hepimiz biliriz. İşte bu bir tür doğal gratinedir. Bu yemeklerin cazibesini keşfeden adını bilmediğimiz ustalar, yine bilinmeyen bir tarihten başlayarak, gratine etmeyi bir pişirme tekniği olarak geliştirmişler.
Gratine etmenin esası, yemeğin üzerinde bazen altın sarısı bazen nar gibi diye tabir edilen renkte çıtırımsı bir kabuk oluşturmaktır. Bunun için, önce gratine edilecek yemek ısıya dayanıklı bir kaba konur. Yemeğin tamamının üzerine rendelenmiş sert peynir, ekmek içi veya yumurtayla karıştırılmış ekmek içi, ya da son zamanlarda moda olduğu üzere ekmek içi ile karıştırılmış fındık, badem ya da ceviz içi serpilir. Bunların dışında beşamel sos ve özellikle de peynir içeren morney sosu gratine etme işleminde tercih edilen soslar arasındadır. Yemeğin türüne göre kap, kızgın fırına veya salamandıraya konur. Fırın 200°C, salamandıra ise 250°C civarında olmalıdır. Eğer yemek bir yandan gratine edilirken bir yandan da pişecek ise fırın tercih edilmelidir. Aksi takdirde, yani yemek önceden hazırlanmış ancak sadece üzerinin kızartılması isteniyorsa doğru aletin salamandıra olduğuna şüphe yoktur. Pişme süresi, yemeğin üzerinin renk almasıyla eşzamanlıdır. Fırında pişirilen yemeklerde kızarma süresinin öncesinde yemeğin pişmesi için gerekli zaman da iyi hesaplanmak zorundadır. Sonunda istenen altın sarısı renk elde edilince yemek, kendi kabı içinde sofraya gönderilir. Bu da bize, gratine kaplarının ısıya dayanıklı olduğu kadar şık da olması gerektiğini hatırlatmaktadır.
Balık, et, sebze, hatta bazı tatlılar bile gratine edilir. Üzerine morney sos dökülmüş balık ve etler, kabak ve karnabahar gratine, üzerine İngiliz sosu dökülmüş meyve salatası bunlara birer örnektir.
Ancak, bu işlem en çok sebzeler için kullanılır. Sebzeler içinde de kabak ve karnabahar dışında genellikle patates, havuç gibi kök sebzeler tercih edilir. Bu arada kabak ya da ıspanak gibi suyu bol sebzelerin, gratine edilmek için ayrıca beşamel gibi soslara ihtiyacı olmadığını belirtelim. Bu tür bol sulu sebzelerin haşlandıktan sonra üzerlerine yalnız ekmek içi serpilerek ve bu ekmek içinin de üzerine biraz eritilmiş margarin, tereyağı veya ayçiçek yağı gezdirilerek salamandırada gratine edilmeleri mümkündür.
Gratine edilecek yemeklerin ısıya dayanıklı ve şık kaplara konması gerektiğini yukarıda söylemiştik. Yemekte gratine tadını mümkün olduğunca fazla alabilmek için, bu kapların fazla derin olmaması istenir. Ayrıca yemeğin içlerine yapışmasını önlemek amacı ile, kabın içinin tamamının önceden margarin ya da tereyağı ile yağlanmış olması gerekir. Eğer yemek salamandırada gratine edilecek ise, iyice sıcak olmalıdır. Çünkü salamandıra yemeğin içini ısıtmadan sadece üzerine renk verir.
Derin Yağda Kızartma
Derin yağda kızartma herkes tarafından bilinen ve çok sık kullanılan bir pişirme tekniğidir. Genel bir tarif vermek gerekirse, bu teknikte yiyecekler Üzerlerini Örtecek kadar bol ve kızgın yağın içinde pişerler. Hemen hemen her türlü yiyeceğe uygulanabilen bir pişirme yöntemi olan derin yağda kızartmada iyi netice alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken Önemli noktaları bu bölümde sizlere hatırlatmak istedik.
İyi bir kızartma, çıtır çıtır görünmeli, altın sarısı renkte olmalı ve asla yağ çekmemelidir. Bu neticeyi elde etmek için ise, kızartılan yiyeceğe özen göstermek şarttır. Derin yağda kızartmanın sadece lezzetli bir yiyecek elde etmek amacı ile kullanılan bir araç olduğu asla akıldan çıkartılmamalıdır. Modern mutfak anlayışında, yiyeceğin doğal dokusunun korunması çok önemlidir. Bu nedenle iyi bir kızartmanın ilk sırrı yiyeceğe özen göstermekte saklıdır. Kızartılacak yiyeceklerin kesimleri, boyutları, kızartma sepetine yerleştirilmeleri ve önceden baharatlanmamaları gibi hususlar da kızartmanın niteliklerini belirler.
İkinci en önemli nokta, bu özenle hazırlanmış yiyeceklerin kızartılacağı yağın seçimidir. Bu seçim hem maliyet hem de müşteri memnuniyetinde önemli rol oynar. Ayrıca bütün yağlar kızartma için uygun nitelikte değildir. Profesyonel mutfaklarda çok sık yaplan bu işlem için özel yağlar üretilmiştir. Kaliteli bir profesyonel kızartma yağının duman noktası diye adlandırılan, yağın duman ve keskin bir koku çıkarmaya başladığı nokta 200°Cnin, yanma noktası ise 3l6°Cnin altında olmamalıdır. Aksi takdirde sürekli kızartma sırasında yağın rengi ve tadı bozulmaya başlar ve bu kötü özellikler yiyeceğe de geçer. Yanma noktası düşük yağlar ise mutfakta her an yangın tehlikesi yaratabilir. Ayrıca iyi bir yağ köpüklenme yapmaz. Köpüklenme yağın fritözden taşmasına sebep olabileceği için tehlikelidir. işte, bütün bu saydığımız niteliklere uygun olarak sizler için özel üretilen, yiyeceklerinize altın sarısı renk veren ve nötr tadı ile kızarttığınız yiyeceğin gerçek lezzetine zarar vermeyen FRİTAyı mükemmel bir kızartmanın ikinci sırrı olarak sizlere sunuyoruz.
Sıra yağı fritöze doldurmaya gelince, fritözün içinde bir şeylerin kızartılacağını unutmayın ve bunlar için de fritözde yer ayırın. Yani hiçbir zaman fritözün tamamını yağla doldurmayın. En az dörtte bir oranında bir boşluk bırakın. Zaten üretici firmalar fritözlere azami yağ seviyesini belirten bir işaret koyarlar. Bu sınırı aşmayın. Aksi takdirde kızartma sırasında yağ fritözden taşarak ciddi tehlikelere yol açar.
Doğru yağ seçilip fritöze doldurulduktan sonra sıra kızartma işlemine gelir. Derin kızartma yağının sıcaklığı, kızartma sonucunu direkt olarak etkileyen önemli bir unsurdur. İyi bir kızartmanın üçüncü sırrı da burada saklıdır. Genel olarak kızartma sıcaklığı 175°C-195°C arasındadır.
Yukarıda belirtilen minimum ve maksimum sıcaklıklardan daha düşük sıcaklıklar yiyeceklerin yağ çekmesine, daha yüksek sıcaklıklar ise yiyeceklerin yanmasına sebep olabilir. Bu nedenle sıcaklık göstergesi olmayan fritözlerde, sıcaklığın doğru ölçümlenmesi için yağ termometrelerinin kullanılması gereklidir. Bu arada yağın duman çıkarmasının, yanma başlangıcının bir belirtisi ve yangın tehlikesinin habercisi olduğunu, böyle bir yağın kullanılmaması gerektiğini de hatırlatalım
. Yağın uygun sıcaklıkta olmasının iyi bir sonuç için önemi düşünülürse, yiyecek yağa atıldıktan sonra bu sıcaklığı aynı seviyede tutmanın ne kadar önemli olduğu da apaçık ortaya çıkar. Yağın sıcaklığını koruyabilmek ve içine atılan soğuk yiyeceklerle yağın ısısını fazla düşürmemek için fritöze bir seferde çok fazla yiyecek doldurulmamalıdır. Aksi takdirde bu aşırı yüklemeden dolayı yağın sıcaklığı çok düşer. Düşük ısıda kızartılan yiyecekler yukarıda belirttiğimiz gibi hem yağı çeker, hem de bazen parçalanır ve görüntüleri bozulur. Kullanılması gereken uygun yiyecek-yağ oranı 1/10dur. (1 lt yağa 100 g yiyecek). Genellikle gözden kaçan bir nokta, fritöze yeni parti kızartılacak yiyecek ilave edilmeden önce yağın tekrar uygun sıcaklığa gelmesinin beklenmemesidir. Buna dikkat edilmediği takdirde yiyecekler düşük ısıda kızartılmış olacağından yukarıda bahsedilen kötü sonuçlarla karşılaşılır.
Sizlere genel bir fikir vermek için bazı yiyeceklerin kızartma sıcaklıklarını aşağıda bir liste halinde sunabiliriz.
Küçük balık parçaları (tek aşamalı kızartma için) 180°C
Büyük balık parçaları (ön haşlama için) 130°C-140°C
Büyük balık parçaları (kızartma için) 180°C
Patates kızartması (ön haşlama için) 130°C
Patates kızartması (kızartma için) 180°C
Patates suflesi (ön haşlama için) 120°C-140°C
Patates suflesi (kızartma için) 180°C
Paneler 160°C
Sebzeler (ön haşlama için) 140°C
Sebzeler (kızartma için) 160°C-170°C
Yiyecekleri yukarıda verilen kızartma sıcaklıklarının üzerindeki sıcaklıklarda kızartmak, kızartma süresini azaltmaz. Kızaran yiyeceğin renginin koyulaşmasına, dışlarının yanıp içlerinin çiğ kalmasına ve yağın çabuk bozulmasına neden olur. Eğer yiyecekler uygun kızartma sıcaklıklarının altında bir sıcaklıkta kızartılırlarsa, çok yağ emerler, lezzetleri bozulur ve kızartma süresi de uzar.
Kızartma sırasında yağın sıcaklığı ya fritözün üzerinde bulunan ısı ayar düğmesi ya da bir termometre ile mutlaka kontrol edilmelidir. Her iki durumun, yani ısı ayar düğmesi veya termometre olmaması halinde kullanılabilecek eski bir yöntem mevcuttur. Bu yönteme göre küp şeklinde taze bir ekmek parçası kızgın derin yağa atıldığında, 1 dakika içerisinde altın sarısı renk alırsa yağın sıcaklığı 175°C civarında, 40 saniye içerisinde alırsa yağın sıcaklığı 190°C civarında, 20 saniye içerisinde alırsa yağın sıcaklığı 195°C civarında demektir

Anahtar kelime Genel Aylık Aramalar Tahmini Ort. TBM Yerel Aylık Aramalar
yemek tarifleri 1000000 0,14 TL 823000
yemek tarifleri resimli 135000 0,15 TL 110000
oktay usta yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
kolay yemek tarifleri 33100 0,08 TL 27100
resimli yemek tarifleri 135000 0,00 TL 110000
pratik yemek tarifleri 22200 0,08 TL 18100
yemek tarifleri oktay usta 135000 0,08 TL 135000
emine beder yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
yemek tarifleri sitesi 5400 0,08 TL 5400
lezzetli yemek tarifleri 4400 0,08 TL 3600
basit yemek tarifleri 3600 0,08 TL 3600
diyet yemek tarifleri 5400 0,23 TL 5400
oktay ustadan yemek tarifleri 9900 0,08 TL 6600
pratik yemek tarifleri resimli 2900 0,08 TL 2400
videolu yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
yemek tarifleri kolay 33100 0,08 TL 27100
etli yemek tarifleri 8100 0,08 TL 8100
bebek yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
nefis yemek tarifleri 12100 0,08 TL 12100
elif korkmazel yemek tarifleri 1600 0,08 TL 1600
sulu yemek tarifleri 4400 0,08 TL 4400
en kolay yemek tarifleri 1600 0,08 TL 1300
tavuklu yemek tarifleri 12100 0,08 TL 12100
yemek tarifleri resimli oktay usta 6600 0,08 TL 4400
kolay yemek tarifleri resimli 3600 0,08 TL 2400
sofra dergisi yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
knorr yemek tarifleri 480 0,08 TL 480
ramazan yemek tarifleri 2400 0,08 TL 1900
ana yemek tarifleri 2900 0,08 TL 2400
yeni yemek tarifleri 2900 0,08 TL 2400
iftar yemek tarifleri 2400 0,08 TL 1900
oktayusta yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
yemek tarifleri sebze yemekleri 1000 0,08 TL 880
ana yemek tarifleri resimli 880 0,08 TL 880
aparatif yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1300
yemek tarifleri videolu 8100 0,08 TL 6600
resimli yemek tarifleri sitesi 720 0,08 TL 720
hafif yemek tarifleri 880 0,08 TL 880
oktay usta yemek tarifleri resimli 6600 0,08 TL 4400
yaz yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1000
tefal actifry yemek tarifleri 590 0,08 TL 480
sulu yemek tarifleri resimli 590 0,08 TL 590
dünya mutfağı yemek tarifleri 590 0,08 TL 590
resimli kolay yemek tarifleri 3600 0,08 TL 2400
ingilizce yemek tarifleri 8100 0,08 TL 8100
en lezzetli yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
oktay ustam yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
italyan yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1000
yeni yemek tarifleri resimli 880 0,08 TL 720
etli yemek tarifleri resimli 720 0,08 TL 480
sahrap soysal yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
birsence resimli yemek tarifleri 880 0,08 TL 720
aperatif yemek tarifleri 1600 0,08 TL 1300
tavuk yemek tarifleri 9900 0,08 TL 8100
leziz yemek tarifleri 3600 0,08 TL 2900
en yeni yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
yemek tarifleri siteleri 5400 0,08 TL 5400
resimli pratik yemek tarifleri 2900 0,08 TL 2400
en pratik yemek tarifleri 320 0,08 TL 320
ramazan sofrası yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
lezzetli yemek tarifleri resimli 480 0,08 TL 320
bizim mutfak yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
basit yemek tarifleri resimli 3600 0,08 TL 2900
yemek tarifleri tavuk yemekleri 1300 0,08 TL 1300
3 2 1 pişir yemek tarifleri 5400 0,08 TL 5400
italyan mutfağı yemek tarifleri 590 0,08 TL 590
özgür şefin yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1600
sebze yemek tarifleri 5400 0,08 TL 5400
et yemek tarifleri 12100 0,08 TL 9900
ümit ustadan yemek tarifleri 390 0,08 TL 320
en basit yemek tarifleri 1600 0,08 TL 1600
lezzetler.com yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
sebzeli yemek tarifleri 1000 0,08 TL 880
en iyi yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
diyet yemek tarifleri resimli 390 0,08 TL 320
videolu yemek tarifleri sitesi 320 0,08 TL 210
tavuklu yemek tarifleri resimli 1300 0,08 TL 1000
patatesli yemek tarifleri 6600 0,08 TL 6600
yemek tarifleri oktay usta resimli 6600 0,08 TL 4400
oktay aymelek yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
en yeni yemek tarifleri resimli 260 0,08 TL 260
ucuz yemek tarifleri 590 0,08 TL 590
yemekteyiz yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1600
yemek tarifleri et yemekleri 1000 0,08 TL 880
sofra yemek tarifleri 2400 0,08 TL 2400
yemek tarifleri video 1900 0,08 TL 1600
emine bedel yemek tarifleri 8100 0,08 TL 8100
resimli yemek tarifleri oktay usta 6600 0,08 TL 4400
farklı yemek tarifleri resimli 1000 0,08 TL 1000
yemek tarifleri videolu anlatım 170 0,08 TL 170
hatay yemek tarifleri 880 0,08 TL 720
dünya mutfaklarından resimli yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
pasta ve yemek tarifleri 3600 0,08 TL 2900
kolay pratik yemek tarifleri 480 0,08 TL 480
resimli yemek tarifleri oktay ustadan 8100 0,08 TL 5400
kolay ve pratik yemek tarifleri 480 0,08 TL 480
kolay yemek tarifleri oktay usta 480 0,08 TL 390
ekonomik yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
en kolay yemek tarifleri resimli 140 0,08 TL 140
ev yemek tarifleri 2900 0,08 TL 2900
çin mutfağı yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
2010 yemek tarifleri 1600 0,08 TL 1000
hindi yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
pratik yemek tarifleri oktay usta 320 0,08 TL 320
yemek tarifleri blog 1300 0,08 TL 880
afiyet olsun yemek tarifleri 260 0,08 TL 140
meksika mutfağı yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
enfes yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
oktay usta yemek tarifleri 2009 320 0,08 TL 210
kolay ve lezzetli yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
yemek tarifleri salatalar 1300 0,08 TL 1000
oktayustam yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
etli sulu yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
cemalturkan yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
bebeklere yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
oktay usta resimli yemek tarifleri 6600 0,08 TL 4400
hünerli eller yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
yeşil elma yemek tarifleri 2400 0,08 TL 1900
sebze yemek tarifleri resimli 480 0,08 TL 390
en son yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
kolay tavuk yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
yemek tarifleri resimli pasta 720 0,08 TL 720
www.yemek tarifleri 1300 0,08 TL 590
www oktay usta yemek tarifleri 2400 0,08 TL 1600
patates yemek tarifleri 5400 0,08 TL 4400
et yemek tarifleri resimli 2400 0,08 TL 1600
ev cini yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
en leziz yemek tarifleri 590 0,08 TL 480
bedava yemek tarifleri 320 0,08 TL 210
oktay ustanın yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
ömür akkor yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
oktay ustadan yemek tarifleri resimli 720 0,08 TL 480
zeytinyağlı yemek tarifleri resimli 140 0,08 TL 140
bugün ne pişirsem yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
tefal yemek tarifleri 880 0,08 TL 880
yemek tarifleri mezeler 480 0,08 TL 390
ramazanda yemek tarifleri 2900 0,08 TL 2400
birsence yemek tarifleri 1000 0,08 TL 880
yeni yemek tarifleri 2010 140 0,08 TL 110
0ktay ustanın yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
harika yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
mutfak yemek tarifleri 4400 0,08 TL 3600
ne pisirsem yemek tarifleri 1300 0,08 TL 720
antep yemek tarifleri 1000 0,08 TL 880
en güzel yemek tarifleri 5400 0,20 TL 4400
resimli yeni yemek tarifleri 880 0,08 TL 720
acıdan tatlıya yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
en güzel yemek tarifleri oktay usta 110 0,08 TL 91
vejeteryan yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
pratik resimli yemek tarifleri 2900 0,08 TL 2400
lezzet dergisi yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
cemal türkkan yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
fransız mutfağı yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
pratik kolay yemek tarifleri 480 0,08 TL 480
krepli yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
dünya mutfaklarından yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
çalışan kadınlar için pratik yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
adana yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
pratik ve lezzetli yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
yeni resimli yemek tarifleri 880 0,08 TL 720
gurme yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
yemek tarifleri resimli kolay 3600 0,08 TL 2400
tavuk yemek tarifleri resimli 1000 0,08 TL 880
tavuk etli yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
resimli ana yemek tarifleri 880 0,08 TL 880
yemek tarifleri resimli göster 91 0,08 TL 58
pasta yemek tarifleri 3600 0,08 TL 2900
oktay usta pratik yemek tarifleri 320 0,08 TL 320
az malzemeli yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
italyan yemekleri yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
kabak yemek tarifleri 4400 0,08 TL 3600
yaz için hafif yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
sebzeli yemek tarifleri resimli 110 0,08 TL 91
etsiz yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
videolu yemek tarifleri izle 260 0,08 TL 210
en son eklenen yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
oktay usta yemek tarifleri video 260 0,08 TL 210
ara yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
denenmiş yemek tarifleri resimli 1300 0,08 TL 880
oktay usta etli yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
kolay resimli yemek tarifleri 3600 0,08 TL 2400
brokoli yemek tarifleri 1000 0,08 TL 1000
e yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
yemek tarifleri köfteler 2900 0,08 TL 2400
blogcu yemek tarifleri 1300 0,08 TL 880
yemek tarifleri püf noktaları 170 0,08 TL 110
klasik yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
yemek tarifleri pilavlar 720 0,08 TL 590
emine beder resimli yemek tarifleri 320 0,08 TL 170
patlıcanlı yemek tarifleri 6600 0,08 TL 5400
oktay usta kolay yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
emine bederin yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
pratik videolu yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
pratik ve kolay yemek tarifleri 480 0,08 TL 480
yemek tarifleri net 720 0,08 TL 590
emine beder yemek tarifleri resimli 320 0,08 TL 170
nepisirsem yemek tarifleri arama 91 0,08 TL 91
yemek tarifleri ve resimleri 390 0,08 TL 390
yemek tarifleri sütlü tatlılar 210 0,08 TL 210
kore yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
italyan yemek tarifleri resimli 91 0,08 TL 91
leman cılızoğlu yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
ünlü aşçılardan yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
kolay ve güzel yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
kolay et yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
yemek tarifleri oyunu 880 0,08 TL 880
geleneksel yemek tarifleri 170 0,08 TL 140
light yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
www oktay usta yemek tarifleri com 1900 0,08 TL 1600
bizim yemek tarifleri 320 0,08 TL 320
en nefis yemek tarifleri 5400 0,08 TL 5400
arzumcum yemek tarifleri 260 0,08 TL 170
aparatif yemek tarifleri resimli 140 0,08 TL 140
arman kırım yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
zeytinyağlılar yemek tarifleri 2900 0,08 TL 2900
bebek yemek tarifleri kitabı 58 0,08 TL 46
kıymalı yemek tarifleri 4400 0,08 TL 3600
günün yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
resimli yemek tarifleri 2010 260 0,08 TL 170
tavuk yemekleri yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1300
resimli tavuk yemek tarifleri 1000 0,08 TL 880
nazım ustadan yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
resimli tavuklu yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1000
en yeni resimli yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
yemekteyizin yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
en güzel yemek tarifleri sitesi 58 0,08 TL 58
yemek tarifleri makarnalar 1300 0,08 TL 1000
kolay sebze yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
portakalagaci yemek tarifleri 18100 0,08 TL 18100
patatesli yemek tarifleri resimli 320 0,08 TL 260
ördek yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
kuzu etli yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
lezzet yemek tarifleri 4400 0,08 TL 3600
makarna yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1000
yemek tarifleri pratik 22200 0,08 TL 18100
portakal ağacı yemek tarifleri 18100 0,08 TL 18100
ustalardan yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
etli yemek tarifleri oktay usta 260 0,08 TL 260
en yemek tarifleri 9900 0,08 TL 9900
ispanyol yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
atıştırmalık yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
çok pratik yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
anlatımlı yemek tarifleri 170 0,08 TL 140
yemek tarifleri ramazan yemekleri 170 0,08 TL 140
emine beder yemek tarifleri yemekleri 110 0,08 TL 110
akdeniz yemekleri yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
dünya mutfakları yemek tarifleri 880 0,08 TL 880
değişik lezzetli yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
bezelyeli yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
kolay lezzetli yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
sahur yemekleri yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
elif yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1600
kanaltürk bugün ne pişirsem yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
diyabetik yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
dünyanın en güzel yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
gönül candaş yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
yemek tarifleri hamur işleri 210 0,08 TL 170
oktay usta ana yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
değişik yemek tarifleri 5400 0,08 TL 4400
resimli güzel yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1600
nefis yemek tarifleri kolay pogaca tarifi 73 0,08 TL 73
yeni eklenen yemek tarifleri 170 0,08 TL 140
meksika yemek tarifleri 390 0,08 TL 320
mantarlı yemek tarifleri 4400 0,08 TL 3600
türk yemek tarifleri 4400 0,08 TL 1900
aşçılardan yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
resimli tavuk yemekleri yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
değişik güzel yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
resimli ramazan yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
hindi eti yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
banu atabay videolu yemek tarifleri 480 0,08 TL 320
etli sebze yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
özgür usta yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
karadeniz yemekleri yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
erzurum yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
mikrodalga fırın yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
kadin msn yemek tarifleri article 58 0,08 TL 58
rumeli yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
oktay usta yemek tarifleri tiramisu 210 0,08 TL 170
kolay yemek tarifleri videolu 91 0,08 TL 73
oktay usta yemek tarifleri 2010 720 0,08 TL 480
patlıcanla yapılan yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
yemekteyiz yarışması yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
resimli yemek tarifleri siteleri 720 0,08 TL 720
çeşitli yemek tarifleri resimli 58 0,08 TL 46
özel yemek tarifleri resimli 210 0,08 TL 110
2 kişilik yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
kayseri mutfağı yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
devlet şah yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
online yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
usta yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
video görüntülü yemek tarifleri 91 0,08 TL 58
kabakla yapılan yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
yılbaşına özel yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
oktay usta sulu yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
bereketli olsun yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
kuşbaşılı yemek tarifleri 8100 0,08 TL 8100
resimli milföy yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
enginar yemek tarifleri 1600 0,08 TL 1300
bulgurlu yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
malatya yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
misafir yemek tarifleri 170 0,08 TL 140
en pratik yemek tarifleri resimli 46 0,08 TL 46
garnitürler mezeler aperatifler yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
yemek tarifleri pdf 320 0,08 TL 320
kolay sulu yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
masrafsız yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
kaşarlı yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
yemek tarifleri emine beder 8100 0,08 TL 6600
resimli yemek tarifleri indir 210 0,08 TL 170
oktay yemek tarifleri 165000 0,08 TL 135000
çok basit yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
pasta ve yemek tarifleri resimli 720 0,08 TL 720
bulgaristan yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
yemek tarifleri kek 1300 0,08 TL 1300
oktay usta sebze yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
mantarla yapılan yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
değişik pratik yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
son eklenen yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
emine bederden yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
kolay ana yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
mehmet gürs yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
şık yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
pratik diyet yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
resimli etli yemek tarifleri 720 0,08 TL 480
en değişik yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
bolu yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
en iyi yemek tarifleri sitesi 73 0,08 TL 58
show tv yemekteyiz yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
oktay usta yeni yemek tarifleri 140 0,08 TL 91
yemek tarifleri ingilizce 8100 0,08 TL 8100
en lezzetli yemek tarifleri resimli 73 0,08 TL 46
basit ve lezzetli yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
ege yemek tarifleri 390 0,08 TL 320
pratik sebze yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
malzemeye göre yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
afiyetle.com yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
konya yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
tavuklu yemek tarifleri oktay usta 720 0,08 TL 590
oktay usta yöresel yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
tavuk bonfile yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
ebruli yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
6 aylık bebek için yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
ege yemekleri yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
mükemmel yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
acılı yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
kıyma ile yapılan yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
tavuk göğsünden yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
antrikot yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
mikrodalga yemek tarifleri 590 0,08 TL 480
mantarlı yemek tarifleri oktay usta 210 0,08 TL 210
yemek tarifleri resimleri 135000 0,08 TL 110000
yemek tarifleri kurabiye 1300 0,08 TL 1300
ebru şallıdan yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
en çok beğenilen yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
yemek tarifleri oktay ustadan 165000 0,08 TL 135000
binbir çeşit yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
güzel ve kolay yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
yemek tarifleri ara 320 0,08 TL 260
necip usta yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
kolay ve ucuz yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
sosisli yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
derya baykaldaki yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
domatesli yemek tarifleri 480 0,08 TL 480
değişik kolay yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
lezetli yemek tarifleri 3600 0,08 TL 2900
hint yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
pratik ev yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
bonfile yemek tarifleri 320 0,08 TL 320
yılbaşı için yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
yemekteyizdeki yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
sucuklu yemek tarifleri 170 0,08 TL 140
oktay usta tavuklu yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
salatalar mezeler yemek tarifleri oktay usta 46 0,08 TL 46
soğansız yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
nevin halıcı yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
yemek tarifleri izmir köfte 140 0,08 TL 110
zehra50 yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
resimli oktay usta yemek tarifleri 6600 0,08 TL 4400
türk mutfağı yemek tarifleri 1300 0,08 TL 720
kültür aşı programı yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
oktay usta yemek tarifleri sulu köfte 140 0,08 TL 110
nohutlu yemek tarifleri 6600 0,08 TL 5400
mikrodalgada yemek tarifleri 590 0,08 TL 480
en popüler yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
osmanlı yemekleri yemek tarifleri 880 0,08 TL 720
dünya mutfağından yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
güncel yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
karışık yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
arzucum yemek tarifleri 28 0,08 TL 22
tencere yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
yunan yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
doğum günü yemek tarifleri 91 0,08 TL 58
sahur yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
tek kişilik yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
portakal kabuğu yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
portakal ağacı yemek tarifleri sitesi 58 0,08 TL 58
kerevizli yemek tarifleri 2400 0,08 TL 2400
ispanyol mutfağı yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
yeşil elma programı yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
tuzsuz yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
süslü yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
yemek tarifleri blogcu 1300 0,08 TL 880
rachel ray yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
yemek tarifleri pilav 880 0,08 TL 720
resimli diyet yemek tarifleri 390 0,08 TL 320
resimli zeytinyağlı yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
yemek tarifleri ve yapılışları 590 0,08 TL 590
oktay ustadan resimli yemek tarifleri 8100 0,08 TL 5400
resimli en güzel yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1600
oktay usta yemek tarifleri indir 170 0,08 TL 170
portakal yemek tarifleri 18100 0,08 TL 18100
resiml yemek tarifleri 135000 0,08 TL 110000
yemek tarifleri kekler 1600 0,08 TL 1300
sulu yemek tarifleri oktay usta 260 0,08 TL 260
tavuk pirzola yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
son yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
patlıcan yemek tarifleri resimli 480 0,08 TL 390
ender saraç yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
unlu yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
yemek tarifleri resimli videolu 91 0,08 TL 73
ev yemek tarifleri resimli 170 0,08 TL 170
ikizlerin annesi yemek tarifleri 110 0,08 TL 73
tüm yemek tarifleri resimli 36 0,08 TL 36
bugün ne pişirsem programı yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
arap yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
blog yemek tarifleri 1300 0,08 TL 880
facebook yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
emine beder den yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
amerikan yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
resimli sulu yemek tarifleri 590 0,08 TL 590
klasik tatlar yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
soslu yemek tarifleri 5400 0,08 TL 5400
oktay ustanın yemek tarifleri kitabı 390 0,08 TL 390
yılbaşı yemekleri yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
kolay diyet yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
eyüp usta yemek tarifleri 36 0,08 TL 28
resimli yemek tarifleri hamur işleri 46 0,08 TL 36
ingiliz yemek tarifleri 8100 0,08 TL 8100
yemek tarifleri kitapları 1300 0,08 TL 1300
oğlak eti yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
alman yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
pratik yemek tarifleri videolu 140 0,08 TL 110
oktay usta bugünkü yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
cheesecake yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
brokolili yemek tarifleri 1000 0,08 TL 1000
ünlü aşçıların yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
ramazana özel resimli yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
0ktay usta yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
diyet sebze yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
deniz ürünleri yemek tarifleri 91 0,08 TL 58
yumurta yemek tarifleri 480 0,08 TL 480
brüksel lahanası yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
resimli et yemek tarifleri 2400 0,08 TL 1600
hindili yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
değişik resimli yemek tarifleri 1000 0,08 TL 1000
taze fasulye yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
yemek tarifleri resimli portakal ağacı 91 0,08 TL 91
oktay usta 2010 yemek tarifleri 590 0,08 TL 390
yemek tarifleri tavuk 9900 0,08 TL 8100
yaz için yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1000
lahana yemek tarifleri 1000 0,08 TL 880
anadolu yemek tarifleri 390 0,08 TL 320
sahra soysal yemek tarifleri 880 0,08 TL 720
oktay usta tavuk yemek tarifleri 590 0,08 TL 480
popüler yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
emine tüter yemek tarifleri 9900 0,08 TL 8100
gün yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
yemek tarifleri pasta tarifleri tatlı tarifleri 140 0,08 TL 140
türlü yemek tarifleri 1000 0,08 TL 880
oktay ustadan pratik yemek tarifleri 390 0,08 TL 320
rus yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
antep yöresi yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
reşat ustanın yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
değişik ve kolay yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
yemek tarifleri ingilizce olarak 91 0,08 TL 91
umut usta yemek tarifleri 2400 0,08 TL 1900
gaziantep yemek tarifleri resimli 46 0,08 TL 46
ege bölgesi yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
oktay usta videolu yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
www.kanald.com.tr 321 pişir yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
patatesle yapılan yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
dana etli yemek tarifleri 170 0,08 TL 110
parti yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
arnavut yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
resimli yemek tarifleri programı 91 0,08 TL 91
kuşbaşı etli yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
yemek tarifleri sitesi resimli 720 0,08 TL 720
2009 yemek tarifleri 390 0,08 TL 320
yemek tarifleri pasta tarifleri 3600 0,08 TL 2900
malatya yöresel yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
yemekteyiz yemek tarifleri show tv 260 0,08 TL 260
serap soysal yemek tarifleri 880 0,08 TL 720
oktay usta yemek tarifleri izle 110 0,08 TL 91
kaz yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
ahmet maranki yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
yemek tarifleri brokoli yemekleri 390 0,08 TL 320
güzel yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
oktay usta et yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
semizotu yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
resimli patlıcanlı yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
resimli aparatif yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
oktay usta son yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
yemek tarifleri tavuk sote 390 0,08 TL 320
bezelye yemek tarifleri 2400 0,08 TL 2400
yemek tarifleri resimli denenmiş 1300 0,08 TL 880
oktay usta yemek tarifleri tavuk gogsu tarifi 110 0,08 TL 91
ayşe beder yemek tarifleri 8100 0,08 TL 8100
4 kişilik yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
vejetaryen yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
en güzel ve kolay yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
sakatat yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
derya baykaldan yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
biftekli yemek tarifleri 480 0,08 TL 480
arzunun yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
oktay ustanın bugünkü yemek tarifleri 170 0,08 TL 110
çalışanlar için pratik yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
resimli yemek tarifleri 2008 28 0,08 TL 28
zor yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
resimli sebzeli yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
ingilizce kolay yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
ingilizce olarak yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
kuzu yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
fırında tavuk yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
afiyetle yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
çerkes yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
yemek tarifleri soslar 390 0,08 TL 320
akdeniz yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
patlıcan yemek tarifleri 4400 0,08 TL 3600
yemek tarifleri blogspot 880 0,08 TL 720
çabuk ve kolay yemek tarifleri 91 0,08 TL 58
yemek tarifleri sulu köfte 480 0,08 TL 390
2010 oktay usta yemek tarifleri 720 0,08 TL 480
kanat yemek tarifleri 140 0,08 TL 140
eski yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
biftek sarma yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
yemek tarifleri resimli tatlılar 390 0,08 TL 260
basit kereviz yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
selçuk kuzu yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
tavuk göğsü ile yapılan yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
lezzetli ve pratik yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
özel gün yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
alakart yemek tarifleri 36 0,08 TL 28
tiramisu tarifi yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
yemekteyiz show tv yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
kereviz yemek tarifleri 2400 0,08 TL 2400
çok lezzetli yemek tarifleri 22 0,08 TL 16
bebek yemek tarifleri 1 yaş 170 0,08 TL 170
tgrt yemek tarifleri 36 0,08 TL 28
bulgar yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
en sevilen yemek tarifleri 5400 0,08 TL 4400
konveksiyonel fırın yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
yemek tarifleri fellah köftesi 46 0,08 TL 46
gaziantep yöresel yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
basit lezzetli yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
oktay usta yemek tarifleri un kurabiyesi 46 0,08 TL 36
kıymalı patlıcanlı yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
öğrenciler için yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
farklı yemek tarifleri 720 0,08 TL 590
yemek tarifleri kuru fasulye 590 0,08 TL 480
6 aylık bebekler için yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
yemek tarifleri kolay resimli 3600 0,08 TL 2400
beyaz lahana yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
oktay usta görüntülü yemek tarifleri 6600 0,08 TL 4400
tuzlu yemek tarifleri 320 0,08 TL 320
pratik sulu yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
yeni yemek tarifleri 2009 22 0,08 TL 16
milföylü yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
oktay usta diyet yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
karadeniz yemek tarifleri resimli 46 0,08 TL 46
ünlü şeflerden yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
ucuz ve kolay yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
kolay yemek tarifleri resimli oktay usta 73 0,08 TL 73
kolay ucuz yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
bebe yemek tarifleri 6600 0,08 TL 5400
oktay usta yemek tarifleri içli köfte 73 0,08 TL 58
gaziantep yöresi yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
uygun yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
almanca türk yemek tarifleri 46 0,08 TL 22
annemin yemek tarifleri 260 0,08 TL 91
evde bulunan malzemelerle yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
atv iftar sofrası yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
garnitür yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
iki kişilik yemek tarifleri 110 0,08 TL 91
çocuk için yemek tarifleri 2400 0,08 TL 1600
ingilizce türk yemek tarifleri 590 0,08 TL 590
yemek tarifleri hatay yemekleri 140 0,08 TL 140
oktay usta yılbaşı için yemek tarifleri 36 0,08 TL 28
ev hanımlarından yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
yemek tarifleri mücver 320 0,08 TL 260
yemek tarifleri mercimek köftesi 140 0,08 TL 140
zencefilli yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
kek yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1300
kış yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
değişik ve pratik yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
hesaplı yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
ikbal gürpınarın yemek tarifleri 260 0,08 TL 210
soya soslu yemek tarifleri 1300 0,08 TL 1300
yemek tarifleri patates köftesi 110 0,08 TL 110
yemek tarifleri patlıcan yemekleri 1600 0,08 TL 1600
sebzeli etli yemek tarifleri 58 0,08 TL 46
ege mutfağı yemek tarifleri 28 0,08 TL 22
yemek tarifleri börekler 1300 0,08 TL 1300
kahramanmaraş yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
hazır yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
bebeklerde yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
yemek tarifleri pastalar kekler 210 0,08 TL 210
oktay ustadan etli yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
çok özel yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
kırmızı et yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
patatesli fırın yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
pratik yemek tarifleri kitabı 22 0,08 TL 22
e kolay yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
yemek tarifleri patates püresi 110 0,08 TL 110
fırın poşetinde yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
yemek tarifleri kekler pastalar 210 0,08 TL 210
ebru şallı yemek tarifleri bebek 590 0,08 TL 590
yemek tarifleri tas kebabı 140 0,08 TL 140
kabak ile yapılan yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
resimli köfteli yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
ümit usta yemek tarifleri resimli 36 0,08 TL 36
kaburga yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
nazım ustanın yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
yemekteyiz.com yemek tarifleri 170 0,08 TL 140
oktay ustadan kolay yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
yemek tarifleri 1 1900 0,08 TL 1900
pazar kahvaltısı yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
google yemek tarifleri 46 0,08 TL 28
güzel resimli yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1600
pratik lezzetli yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
oktay usta yemek tarifleri tavuk yemekleri 73 0,08 TL 58
kırmızı biber yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
oktay usta patlıcanlı yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
yemek tarifleri tuzlu kurabiye 110 0,08 TL 110
kabak yemek tarifleri resimli 140 0,08 TL 110
firinda levrek yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
biberli yemek tarifleri 880 0,08 TL 880
barbunya yemek tarifleri 3600 0,08 TL 3600
aydan üstkanat yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
yulaf ezmesi yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
erzincan yemek tarifleri 58 0,08 TL 36
umut ustadan yemek tarifleri 390 0,08 TL 390
hasan usta yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
resimli lezzetli yemek tarifleri 480 0,08 TL 320
yemek tarifleri enginar yemekleri 880 0,08 TL 720
serra yılmaz temel içgüdü yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
yemek tarifleri domates çorbası 91 0,08 TL 91
iftarlık yemek tarifleri 2400 0,08 TL 1900
resimli italyan yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
fotoğraflı pratik yemek tarifleri 2900 0,08 TL 2400
patlıcanlı etli yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
oktay ustayla yemek tarifleri 165000 0,08 TL 135000
special yemek tarifleri 16 0,08 TL 16
pratik ve ucuz yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
selince yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
fırında etli yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
poğaça yemek tarifleri 590 0,08 TL 480
hafif yaz yemek tarifleri 91 0,08 TL 73
etli ana yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
ayşe tüter yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
maranki yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
yemek tarifleri info 480 0,08 TL 390
güzel ve pratik yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
yemek tarifleri kabak mücver 91 0,08 TL 73
şekerpare tarifi yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
oktay usta yemek tarifleri mücver 73 0,08 TL 73
yemek tarifleri profiterol 110 0,08 TL 110
patates yemek tarifleri resimli 170 0,08 TL 140
yemek tarifleri türlü 1000 0,08 TL 880
kaparili yemek tarifleri 16 0,08 TL 16
kolay etli yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
pratik ucuz yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
binnurdan yemek tarifleri 170 0,08 TL 46
ebru şallı yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1600
ana yemek tarifleri oktay usta 170 0,08 TL 170
yermisin yemezmisin yemek tarifleri 16 0,08 TL 16
yemek tarifleri oktay ustadan un kurabiye 91 0,08 TL 91
leziz resimli yemek tarifleri 590 0,08 TL 320
yemek tarifleri ümit usta 2400 0,08 TL 2400
yöresel resimli yemek tarifleri 720 0,08 TL 480
sosis yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
ton balıklı yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
yemek tarifleri makarna salatası 91 0,08 TL 91
hafif yemek tarifleri resimli 28 0,08 TL 22
yemek tarifleri yeşil mercimek salatası 46 0,08 TL 46
esat özata yemek tarifleri 22 0,08 TL 16
tavuk göğsüyle yapılan yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
yemek tarifleri etimek tatlısı 91 0,08 TL 73
en güzel denenmiş yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
hüseyin kurt yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
yemek tarifleri kahvaltılıklar 91 0,08 TL 73
oktay usta kıymalı yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
laz yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
nefis yemek tarifleri bayatlamayan pogaca tarifi 28 0,08 TL 22
tavuk eti yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
fransızca yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
kolay poğaça tarifi yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
börülce yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
yemek tarifleri resiml 135000 0,08 TL 110000
en ünlü yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
yemek tarifleri patlıcan musakka 73 0,08 TL 73
arpacık soğanlı yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
yemek tarifleri ali nazik 390 0,08 TL 320
ayrıntılı yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
kırmızı biberli yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
yemek tarifleri ve resmi 480 0,08 TL 390
yemek tarifleri pratik içli köfte 22 0,08 TL 22
nefis yemek tarifleri sutlac tarifi 36 0,08 TL 28
yeşil mercimekli yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
antep yemek tarifleri resimli 140 0,08 TL 91
sivas yemek tarifleri 210 0,08 TL 170
kiremitte yemek tarifleri 36 0,08 TL 28
resimli yemek tarifleri kitabı indir 46 0,08 TL 46
resimli sebze yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
kolay malzemeli yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
ebru şallı yemek tarifleri kitabı 22 0,08 TL 22
balık yemek tarifleri resimli 73 0,08 TL 73
karnabahar yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1900
ilk yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
çabuk yemek tarifleri resimli 2900 0,08 TL 2400
yemek tarifleri yeni 2900 0,08 TL 2400
yemek tarifleri şakşuka 720 0,08 TL 720
karides yemek tarifleri 170 0,08 TL 140
yemek tarifleri patlıcan kebabı 110 0,08 TL 91
krep yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
güveç yemek tarifleri 1000 0,08 TL 880
yemek tarifleri makarna 1300 0,08 TL 1000
sulu etli yemek tarifleri 170 0,08 TL 170
renkli yemek tarifleri 91 0,08 TL 91
yemek tarifleri şekerpare 170 0,08 TL 140
nur ertürk yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
videolu tavuk yemek tarifleri 36 0,08 TL 28
kolay ve hızlı yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
tavuk yemekleri yemek tarifleri oktay usta 58 0,08 TL 58
kokteyl yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
oktay usta ramazan yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
bamya yemek tarifleri 5400 0,08 TL 5400
mercimekli yemek tarifleri 3600 0,08 TL 2900
yemek tarifleri krep 260 0,08 TL 260
en zor yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
acemiler için yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
oktay usta yemek tarifleri videoları 260 0,08 TL 260
yemek tarifleri dolmalar 720 0,08 TL 720
1 yaş yemek tarifleri 320 0,08 TL 260
en şık yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
nefis yemek tarifleri profiterol tarifi 28 0,08 TL 22
ankara yemek tarifleri 110 0,08 TL 110
pilav hatay yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
çölyaklılar için yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
kolay pratik yemek tarifleri resimli 46 0,08 TL 36
patlıcanlı kıymalı yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
ramazan ayına özel yemek tarifleri 46 0,08 TL 36
eğlenceli yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
güneydoğu anadolu yemekleri yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
günlük yemek tarifleri resimli 28 0,08 TL 22
yemek tarifleri menemen 140 0,08 TL 110
basit malzemeli yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
kolay ve basit yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
yemek tarifleri pastalar 3600 0,08 TL 3600
orhan usta yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
fas yemek tarifleri 36 0,08 TL 28
gurmelerden yemek tarifleri 16 0,08 TL 16
kuzu eti yemek tarifleri 73 0,08 TL 46
basit ve kolay yemek tarifleri 73 0,08 TL 58
yemek tarifleri kadınbudu köfte 91 0,08 TL 73
fırında yemek tarifleri resimli 140 0,08 TL 110
yemek tarifleri mozaik pasta 91 0,08 TL 91
çocuklar için yemek tarifleri 1900 0,08 TL 1600
321 yemek tarifleri 3600 0,08 TL 3600
10 kişilik yemek tarifleri 22 0,08 TL 22
şekilli yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
kuzu gerdan yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
osmanlı mutfağı yemek tarifleri 720 0,08 TL 720
sağlıklı yemek tarifleri 720 0,08 TL 480
hindistan yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
çocuk yemek tarifleri 8100 0,08 TL 6600
yemek tarifleri çerkez tavuğu 91 0,08 TL 91
okan usta yemek tarifleri 135000 0,08 TL 135000
yemek tarifleri barbunya 3600 0,08 TL 3600
meltem yemek tarifleri 58 0,08 TL 58
yemek tarifleri ne pişirsem 1300 0,08 TL 720
blogspot yemek tarifleri 880 0,08 TL 720
fairy yemek tarifleri 46 0,08 TL 46
resimli fırında yemek tarifleri 140 0,08 TL 110
fırında yemek tarifleri 3600 0,08 TL 3600
peynirli yemek tarifleri 480 0,08 TL 390
ciğer kavurma yemek tarifleri 28 0,08 TL 28
adananın yöresel yemek tarifleri 36 0,08 TL 36
yemek tarifleri zeytinyağlı biber dolması 46 0,08 TL 46
brokoli ile yapılan yemek tarifleri 16 0,08 TL 16
pancar yemek tarifleri 210 0,08 TL 210
iftara özel yemek tarifleri 390 0,08 TL 320
yemek tarifleri resimli baklava tarifi 22 0,08 TL 22
her türlü yemek tarifleri 16 0,08 TL 16
yemek tarifleri patates yemekleri 2900 0,08 TL 2900
oktayusta yemek tarifleri resimli 6600 0,08 TL 4400
derya baykalın yemek tarifleri 73 0,08 TL 73
bayram yemek tarifleri 260 0,08 TL 260
artvin yemek tarifleri 36 0,08 TL 28
yemek tarifleri kereviz yemekleri 1900 0,08 TL 1600